Którą porę roku najbardziej lubisz w górach?

A A A

Historia koła

Historia do 2000 roku wg referatu z okazji jubileuszu 40-lecia naszego koła opracowanego przez kol. Barbarę Wachowską

    Historia Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowo - Nizinnych w Tychach zaczyna się w roku 1960 natomiast początki turystyki na naszym terenie odnajdujemy wcześniej, bo w latach przed I-wszą Wojną Światową. Istniejące wówczas koła Śpiewacze, drużyny harcerskie, Koła Młodzieży Powstańczej organizowały wycieczki w malownicze zakątki Wyżyny Śląskiej. w okresie międzywojennym pionierskimi ośrodkami propagującymi turystykę były Pszczyna, Mikołów i Tychy.
Założycielem naszego koła i pierwszym prezesem był Henryk Czyba, wielki turysta, społecznik i krajoznawca. w latach 1952-1957 pełnił ważne funkcje w oddziale PTTK w Katowicach, któremu podlegał ówczesny powiat tyski, pracując z takimi działaczami jak: W. Niderliński, T. Apollo (dawny członek PTT) i wielu innych. w latach 1960-1973 Henryk Czyba pracował w Komisjach Powiatowych w Tychach i przy udziale Wydziału Oświaty w 1962-1964 zorganizował kurs przewodnicki, gdzie spośród kandydatów największą liczbę stanowili nauczyciele. w 1966 uprawnienia otrzymało 31 osób, w tym 25 na woj. katowickie. Ta kadra przewodnicka mieszkała i pracowała w miastach i osadach powiatu tyskiego, społecznie organizowała i obsługiwała wycieczki szkolne i zakładowe w Beskidy i po Wyżynie Śląskiej. Dla sprostania potrzeb nowopowstałego w 1968r BORT-u przy Oddziale PTTK w Tychach, H. Czyba zorganizował drugi kurs przewodnicki, a w 1970 roku koło osiągnęło imponującą liczbę 93 przewodników z osobami dojeżdżającymi z Mikołowa.
Praca w kole polegała na szkoleniu i poszerzaniu uprawnień. Zdobywano kwalifikacje Strażnika Ochrony Przyrody, Odznaki Krajoznawczej, instruktorów narciarskich, przodowników GOT.
Przewodnicy pełnili różne funkcje w Komisjach Oddziału PTTK, założyli Referat Weryfikacyjny GOT, gdzie do nadal współzałożyciel J. Szatkowski weryfikuje GOT naszych turystów i prowadzi wykłady na kursach Organizatorów Turystyki.
Wiele ważnych nazwiska kolegów z lat 1968-1977 takich jak: H. Czyba, R. Szner, J. Wróbel, Z. Andrzejewski, A. Pacha, J. Łukaszczyk, E. Parot, J. Świerad, K. Śleziak łączyło dwa miasta Mikołów i Tychy, pierwsze z tradycjami przewodnictwa drugie z dynamicznym rozwojem i rozbudową.
Największy historyczny rozwój miasta przypadał na lata 1972-1978 i na ten okres przypadał największy wzrost członków PTTK. Powstawały liczne zakłady pracy, tereny przemysłowe, FSM POLMO, następowała dalsza rozbudowa osiedli mieszkaniowych. Spowodowało to zapotrzebowanie na właściwą wiedzę przewodnicką, szczególnie fachową, którą reprezentowali po kursie pierwsi przewodnicy zakładowi po FSM. Wszyscy przewodnicy byli wówczas obecni w turystyce masowej jak rajdy, zloty, prowadzili niedzielne autokary.
    Wnikliwa weryfikacja w 1976r oraz reaktywowanie Koła Przewodników w Mikołowie w 1977r wykazała stan faktyczny Koła w liczbie 37 osób. z kursu tego samego roku dołączyło jeszcze 22 osoby, a w 1982r doszło dodatkowo 11 osób, co dało w sumie 70 osób posiadających 124 uprawnienia. w Kole mieliśmy:
- 16 przodowników GOT (na różne grupy górskie),
- 10 instruktorów przewodnictwa,
- 3 przodowników OTP,
- 12 Strażników Ochrony Przyrody.

Strony: 1 2 3 4 Następna »
Autor:Barbara Wachowska
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com