Którą porę roku najbardziej lubisz w górach?

A A A

V Konkurs Krasomówczy Pszczyna

To już piąty /czyli mały jubileusz/ Konkurs Krasomówczy o tytuł "Przewodnik - Krasomówca" organizowany przez śląskie środowisko przewodnickie w Pszczynie. Do konkursu zgłosiło się 11 uczestników a 4 innych z różnych przyczyn nie stawili się w Pszczynie. Jak co roku w piatek, czekaliśmy na uczestników i obserwatorów w gościnnych progach Hotelu PTTK. Wieczorem, po kolacji, odbyło się tradycyjne losowanie wystąpień oraz giełda informacji o tematach i ewentualnych faworytach. Sobota przywitała nas iście letnią aurą, co zapowiadało wiele atrakcji. Po wylewnych powitaniach stałych bywalców Konkursu przed budynkiem Stajni Książęcych Muzeum Zamkowego uczestnicy skierowali się do Sali Audiowizualnej i punktualnie o godz. 9.00 Tadeusz Harazin i Ryszard Ziernicki w imieniu organizatorów powitali uczestników i zaprezentowali szanowne Jury, które rozpoczęło pracę w składzie:
Stanisław Kawęcki /Katowice - Samorząd PT PTTK woj. śląskiego/ - przewodniczący
Zbigniew Kloc /Oddz. PTTK Ziemia Pszczyńska - Pszczyna/
Andrzej Konarski /Wrocław - były laureat Konkursu/
Maria Kopeć /Bytom - kulturoznawca/
Weronika Zawisza /Pszczyna - polonista/
Włodzimierz Dembiński /Warszawa - ubiegłoroczny laureat/
Małgorzata Wójcik /Pszczyna - przedstawiciel Muzeum Zamkowego/
oraz Sekretariat:
Witold Brol - przewodniczący, Maria Łapińska, Helena Witkowska - Samorząd PT PTTK woj. śląskiego.
O prowadzenie konkursu poproszono Jacka Delerta z Warszawy byłego laureata Konkursu, który przypomniał obowiazujące zasady z regulaminu Konkursu. W obecności kamer Telewizji Regionalnej TV Katowice rozpoczeliśmy zmagania według kolejności wcześniej wylosowanej. Z kronikarskiego obowiązku podajemy tematy wystąpień:
1. Konrad Kołakowski /Zabrze -KWK "Guido"/ - "Zabrzańskie Nikiszowce"
2. Anna Wołowska /Katowice/ - "Miejsce, które warto odwiedzić - Harmęże"
3. Katarzyna Pawlina /Międzyzdroje/ - "Jak powstał falochron osłonowy portu zewnętrznego w Świnoujściu"
4. Renata Stawowy /Sandomierz/ - "Zostało tam w Sandomierskiem dużo uczuć moich - o związkach Stefana Żeromskiego z ziemią sandomierską"
5. Stanisław Apostel /Zakopane/ - "Powstanie Chochołowskie"
6. Robert Kocyło /Warszawa/ - "Stanisław Grzesiuk - chłopak z Czerniakowa"
7. Grażyna Włostowska /Sandomierz/ - "To i owo o Sandomierzu - czyli ciekawostki związane z Sandomierzem"
8. Stanisław Czekalski /Sosnowiec/ - "Trójkąt Trzech Cesarzy - miejsce magiczne, symbol zniewolenia, atrakcja turystyczna"
9. Magdalena Jakubowska /Międzyzdroje/ - "Sydonia von Borck"
10. Ewa Jagielska /Poznań/ - "Powitane Ignacego Paderewskiego w Poznaniu"
11. Alicja Matusiak /Pszczyna/ - "Księżna bezpaństwowiec"
Po długiej naradzie Jury - jej przewodniczący - Stanisław Kawęcki odczytał werdykt: "Do niedzielnego finału z największą ilością punktów weszli: Konrad Kołakowski, Ewa Jagielska, Alicja Matusiak, Renata Stawowy i Stanisław Apostoł". Były brawa dla finalistów i słowa otuchy dla tych, którym się nie powiodło. Jak zwykle winne było Jury, ale takie jest zawsze tłumaczenie.
Po sytym obiadku Heniu Skrobol z Koła Przewodników w Pszczynie zaprosił nas do autokaru, by choć trochę ochłonąć i w sceneri pięknego kwietniowego lata zapoznać z zabytkami okolic Pszczyny.
Po kolacji znowu wrócił temat Konkursu, dokonano losowania wystąpień finałowych a Sekretariat w wielkiej tajemnicy dokonał podliczenia punktów do nagrody publiczności. Na wszelkie prośby, "Kto nią dostanie?" zachowywali milczenie mówiąc "Zobaczycie jutro".
W pięknej scenerii Sali Lustrzanej Pałacu w Pszczynie - 8 kwietnia 2018 roku odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu Krasómowczego. Przy prawie pełnej sali rozpoczęły się przesłuchania finałowe. Jury po sobotnich przesłuchaniach, zaprosilo 5 zawodników, którzy przygotowali następujace prezentacje:
1. Ewa Jagielska /Poznań/ - "Powstanie Wielkopolskie - bohaterowie drugiego planu"
2. Stanisław Apostel /Zakopane/ - "Cmentarz na Pęksowym Brzysku w Zakopanem"
3. Konrad Kołakowski /Zabrze KWK "Guido"/ - "Górnik Zabrze to nie tylko klub, to wizytówka i duma miasta"
4. Alicja Matusiak /Pszczyna/ - "Piekna reformatorka - Deisy"
5. Renata Stawowy /Sandomierz/- "Sandomierz - miasto skarbów, tajemniczych historii i cudownych zjawisk"
Po wnikliwej ocenie i przy aplauzie zgromadzonej widowni Mistrzem Przewodnickiego Konkursu o tytuł "Przewodnika - Krasomowca" w 2018 roku został Konrad Kołakowski przewodnik zabytkowej KWK "Guido" z Zabrza.
Główną nagrodę - Prezesa ZG PTTK - wręczył sam prezes Jacek Potocki. Laureat otrzymał jeszcze dodatkowe nagrody m.in. burmistrza Pszczyny, wycieczkę krajoznawczą "Doliną Dunaju" w Austrii, sprzęt elektroniczny itd.
Kolejne miejsca zajęli: 2. Alicja Matusiak z Pszczyny,
3. Ewa Jagielska z Poznania,
4. Renata Stawowy z Sandomierza
, 5. Stanisław Apostel z Zakopanego.
Nagrodami były ciekawe zestawy książkowe, sprzęt elektroniczny, suweniry turystyczne, bilety wstępu do Muzeum Powstań Ślaskich w Świętochłowicach i inne.Tradycyjnie publiczność wytypowała do Nagrody Publiczności Alicję Matusiak z Koła Przewodników z Pszczyny. Była nią okazała drewniana rzeźba Pawła Jałowczora z Jaworzynki, którą ufundował wójt Istebnej Henryk Glazurek a wręczł Ali wice wójt Istebnej też przewodnik Józef Polok wraz z autorem paradującym w pięknym stroju górali istebniańskich.
Wszyscy uczestnicy otrzymali jeszcze inne nagrody, ktore ufundowali sponsorzy m.in.: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Oddzial PTTK Ziemia Pszczyńska w Pszczynie, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Miejskie Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich, Oddziały PTTK i Koła Przewodnickie w Mikołowie, Chorzowie, Chorzowie Batorym, Tarnowskich Górach itd.
Gośćmi konkursu byli Prezes ZG PTTK - Jacek Potocki, członkowie ZG PTTK - Waldemar Osypiuk, Anna Sierpińska, Stanisław Sikora, Jacek Czober, przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK - Swietłana Koniuszewska, przewodniczacy Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK - Adam Jakubowski.
Miłym momentem było nagrodzenie przez ZG PTTK pana Macieja Klussa dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie dyplomem "Za współpracę z PTTK".
Organizatorami Konkursu byli ze strony Dyrekcji Muzeum Zamkowego - Maciej Kluss, ze strony Zarządu Oddziału PTTK Ziemia Pszczyńska - Jacek Czober, ze strony Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Woj. Śląskiego - Ryszard Ziernicki.
Zwyczajem Konkursu jest też fakt nadawania tytułu "Honorowego Przewodnika Województwa Śląskiego". To wyróżnienie przyznano Zygmuntowi Bracławikowi - zasłużonemu działaczowi i przewodnikowi
oraz przyznanie Złotej Honorowej Odznaki PTTK dla Heleny Witkowskiej.
Jerzy Jurczak i Mirosław Ostrowski otrzymali zaległe odznaki Odznaka Honorowa "Za zasługi dla Woj. Śląskiego"
Autor:Ryszard Ziernicki

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com