Którą porę roku najbardziej lubisz w górach?

A A A

XXV Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników

06-08.03.2009r

Organizatorami 25 Jubileuszowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników było środowisko przewodników województwa śląskiego, reprezentowane przez Koła Przewodników w Chorzowie, Bytomiu i Piekarach Śląskich. Pielgrzymka została objęta patronatem honorowym przez metropolitę katowickiego abp Damiana Zimonia, marszałka województwa śląskiego Bogusława Śmigielskiego, a także prezydentów miast: Chorzowa - Marka Kopla, Bytomia - Piotra Koja i Piekar Śląskich - Stanisława Korfantego oraz prezesa ZG PTTK w Warszawie Lecha Drożdżyńskiego .

Tegoroczna pielgrzymka stała się hołdem wdzięczności złożonym zmarłemu 1 marca księdzu prałatowi Jerzemu Pawlikowi, cenionemu przewodnikowi i "ordynariuszowi RWPG ". Jak zwykle miał on podczas pielgrzymki wygłosić dla pielgrzymów wykład, nie doczekał jednak jubileuszowego spotkania na Jasnej Górze. Dla uczczenia jego pamięci na sztandarach przewodnickich zawieszono czarne wstęgi (kiry) , "wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie……"

Jak zwykle w ramach pielgrzymki zorganizowano rekolekcje. W nawiązaniu do roku duszpasterskiego "Otoczmy troską życie" ks. prał. Władysław Zązel podzielił się refleksją na temat przewodnika jako sługi życia i nadziei. Przewodnik Małgorzata Janota wygłosiła prelekcję "Przewodnik jako osoba ukazująca piękno oraz jego Stwórcę", a ks. prał. Władysław Nieszporek -kustosz Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich - opowiedział o fenomenie piekarskiego sanktuarium.

W sobotę po Drodze Krzyżowej odprawionej na Wałach Jasnogórskich a potem po uroczystej MSZY ŚWIĘTEJ pod przewodnictwem abp Edmunda Piszcza w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej było modlitewne czuwanie przewodników również w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz różaniec przy udziale niesamowitego zespołu SCHOLA CANTORUM MINORUM CHOSOVIENSIS (muzyka gregoriańska,dawna) a na koniec APEL JASNOGÓRSKI. Ale dla większości przewodników nie był to koniec dnia potem odbywały się "niedokończone rozmowy " w pokojach ......

W niedzielę w Auli o. A. Kordeckiego o godz.9.00 pod przewodnictwem abp Damiana Zimonia została odprawiona uroczysta Msza Święta podczas której śpiewał między innymi zespół SCHOLA CANTORUM MINORUM CHOSOVIENSIS ale i także umilał pięknym śpiewem przerwy.

"Ludzie potrzebują waszego prowadzenia, by nie błądzić po różnych ścieżkach …"- mówił do uczestników 25. Pielgrzymki Przewodników Turystycznych na Jasną Górę abp Damian Zimoń, metropolita katowicki. Abp Damian Zimoń, metropolita katowicki wspomina ks. Pawlika jeszcze z czasów posługi w Wyższym Seminarium Duchownego w Katowicach. ,,On organizował często takie 'seminarium na kółkach', gdyż zabierał kleryków w różne miejsca Polski, by im pokazać piękno ojczystej ziemi" .

Strony: 1 2 Następna »
Autor:Iwona Matysek
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com

Komentarze