Którą porę roku najbardziej lubisz w górach?

A A A

Zwiedzanie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i spacer po mieście

W sobotę 26 marca odbyło się zwiedzanie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, połączone ze spacerem po mieście.
Punktem wyjściowym był pomnik hrabiego Fryderyka Wilhelma Redena na chorzowskim rynku. Niedawno minęło 270 lat od daty urodzin tej wielce zasłużonej dla przemysłu postaci oraz 20 lat od postawienia repliki XIX-wiecznego pomnika. Autorem rzeźby jest tyski artysta Augustyn Dyrda.
Na trasie spaceru mieliśmy okazję zobaczyć popiersie Johannesa Gutenberga na kamienicy,
w której mieściła się kiedyś redakcja chorzowskiej gazety.
Usłyszeliśmy też garść ciekawostek o przeszłości budynku, w którym mieści się obecnie Teatr Rozrywki – a dawniej luksusowy Hotel Reden.
Bogatą przeszłość ma również budynek miejskiego ratusza. Obowiązkowym punktem spaceru był charakterystyczny budynek poczty z ażurową kopułą na wieży. W jego sąsiedztwie stały kiedyś pomniki, co uwieczniono na tablicy.
Współcześnie postawiono pomnik słynnego piłkarza Gerarda Cieślika. Rzeźbę wykonał tyski artysta Tomasz Wenklar.
Kolejnym punktem spaceru był Plac Powstańców z pomnikiem Powstańca, budynkami zabytkowej rzeźni i hali targowej oraz modernistycznym gmachem chorzowskiej energetyki.
Mieliśmy też okazję zobaczyć najstarsze istniejące budynki w Chorzowie przy ul. Teodora Kalidego. Pochodzą one z końca XVIII wieku i są wykonane z tufu. W domu na rogu ul. Kalidego i 3 Maja urodził się słynny artysta rzeźbiarz Teodor Kalide.
Drogą przy starym cmentarzu ewangelickim przeszliśmy na teren dawnej Huty Kościuszko.
W budynku byłej XIX-wiecznej elektrowni na koniec 2021 roku otwarto nowoczesne Muzeum Hutnictwa.
Wystawa jest podzielona na dwie strefy: pracy i życia. W pierwszej można się zapoznać z procesem produkcyjnym w hucie, a w drugiej z wyrobami huty. Całość ekspozycji jest bardzo ciekawie zaaranżowana. Opiera się na autentycznych narzędziach i maszynach hutniczych oraz wyposażeniu dawnego zakładu. Uzupełniają ją stanowiska multimedialne oraz relacje byłych pracowników. Sala kinowa oferuje projekcję kilkunastominutowego filmu o surowcach i procesie produkcyjnym huty. Dzieciom towarzyszy w zwiedzaniu skrzat Przetopek.
Dla wygody zwiedzających zapewniono przenośne składane krzesełka.
Obiekt jest instytucją kultury Miasta Chorzów. Znajduje się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH oraz na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Po Muzeum oprowadzał nas z dużym zaangażowaniem przewodnik Grzegorz.
Zwiedzanie zorganizował Adam Lapski, prezes chorzowskiego Koła Przewodników PTTK.
W spacerze uczestniczyły Jola i Grażyna, które już tylko we dwie wdrapały się na szyb Prezydent i odwiedziły park Reden ze schronem dowodzenia z czasów II wojny światowej.
Autor:Jolanta Rolnik

 
 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com