Przewodnickie pogadanki
Renata do końca wojny mieszkała w Persenbeug nad Dunajem u krewnych ojca, Huberta i Rosemary Habsburg. Nieco inaczej potoczyły się losy Marii Krystyny, którą zgodnie z rozkazem Gestapo, przydzielono do pracy przymusowej w fabryce broni. Szef "Arbeitsamt`u", który nie był zażartym hitlerowcem, na własne ryzyko odesłał ją jednak do kliniki okulistycznej, gdzie pracowała jako sanitariuszka. Nikt nie doniósł wrogom, że "chowa" się tam Polka. Przeżyła bombardowanie alianckie, oblężenie Wiednia i w 1945 doczekała się kapitulacji niemieckiej. Zapisała się na kursy dla osób prześladowanych politycznie, w październiku 1946 roku zdała egzaminy z fizyki, chemii i biologii, a w lutym 1946 z języków: niemieckiego, angielskiego, francuskiego i historii. Te świadectwa uprawniały do studiów na wszystkich fakultetach Uniwersytetu Wiedeńskiego. Zaczęła studiować medycynę.
Wspaniałą patriotyczną postawę wykazali dwaj synowie obaj walczyli na ochotnika w Armii Polskiej na Zachodzie Europy. Jeszcze w lipcu 1939 roku Karol Stefan, wraz z bratem przyrodnim Kazimierzem Badeni udali się do krewnych matki w Szwecji. Kazimierz powrócił do Polski w ostatnich dniach sierpnia, zaś Karol Stefan pozostał w Szwecji do lutego 1944 r. Badeni we wrześniu 1939 roku, przez Rumunię i Jugosławię przedostał się do Francji. Po przeszkoleniu w obozie w Bretanii, wziął udział w bitwie o Narwik. Walczył w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Po rozwiązaniu brygady pod Brestem, dostał do Marsylii, a stamtąd do Casbatabla w Maroku, gdzie został internowany. Po udanej ucieczce kutrem na Gibraltar służył w Polskiej Misji Wojskowej w stopniu aspiranta podchorążego. w styczniu 1943 roku, otrzymał przeniesienie służbowe do Anglii. Ze względu na stan zdrowia został odsunięty od służby liniowej do Szkoły Podchorążych Brygady Spadochronowej. w 1954 zapisał się na studia teologiczne w Anglii.
Karol Stefan Habsburg po przyjeździe do Anglii w lutym 1944 wstąpił tam do Armii Polskiej i służył w II Pułku Artylerii Motorowej i w i Dywizji Pancernej generała Maczka. Brał udział w walkach tej dywizji od Normandii aż do rzeki Maas w Holandii. w lutym 1945 roku, został odkomenderowany do szkoły Podchorążych Artylerii w Szkocji, którą ukończył w stopniu kaprala podchorążego.
Ciekawą postacią była również Arc. Alicja Habsburg z pochodzenia Szwedka córka pierwszego łowczego dworu szwedzkiego, Oskara Ankarcrona i Elżbiety z domu Carleson. Biorąc udział w popisie jeździeckim w Djurgarden poznała Ludwika Badeniego , który był radcą przy ambasadzie Austro-Wegierskiej. Młodą i piękną dziewczynę zafascynował południowy uroda Badeniego. Oprócz tego był on człowiekiem zamożnym.
Jesienią 1911 roku wzięli ślub i Alicja przeniosła się do majątku Badeniego do Buska k/Lwowa. Niedługo po urodzeniu się syna Kazimierza, Ludwik zachorował i zmarł. Młoda wdowa często była zapraszana do pałaców wiedeńskiej arystokracji i na herbatce u hr. Fanny Byland poznała w 1915 arc. Karola Olbrachta Habsburga. Po licznych przenosinach i perturbacjach związanych z I wojną światową i rozpadem monarchii austro-węgierskiej osiadła w Busku majątku swojego pierwszego męża.