Którą porę roku najbardziej lubisz w górach?

A A A

XXII Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników PTTK Olkusz 20-22.04.2018r

XXII Ogólnopolski Zlot Nizinny Przewodników PTTK, Olkusz 20-22.04.2018r
W historii zlotów nizinnych po raz II-gi przewodnicy PTTK z całej Polski ok. 70 osób zjechali do srebrnego miasta Olkusza. Trzydniowy program zlotu podporządkowany był obchodom 100-lecia Niepodległości Polski, poznanie historii, zabytków i walorów przyrodniczych. Zlot zapoczątkował otwarcie sezonu turystycznego’2018 w regionie olkuskim. Bogaty w wydarzenia program zlotu został wzorowo zorganizowany i realizowany przez olkuskich przewodników: Andrzeja Feliksika, Henryka Witeckiego, Magdalenę Białas i innych.
Po ceremonii otwarcia zlotu w Centrum Kultury zwiedziliśmy: Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, wystawę minerałów i skamieniałości z terenu Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Następnie odbyliśmy krótki spacer po terenie dawnych murów obronnych miasta. Wieczorem w miejscowej Bazylice św. Andrzeja Apostoła wysłuchaliśmy pięknego koncertu Chóru Prawosławnego z Gorlic. Po koncercie zapoznaliśmy się z wyposażeniem i wystrojem wnętrza bazyliki.
Dnia następnego podzielono nas na kilka grup. I tak zwiedzaliśmy Kościół Macierzyństwa NMP w Bolesławiu, Kopalnię Wiedzy o Cynku w Bukownie. Z kolei w Sławkowie zapoznaliśmy się z historią miasta, z ruinami Zamku Biskupów Krakowskich, z odnowionym wystrojem kościoła św. Krzyża , zwiedziliśmy miejscowe muzeum. Poczuliśmy się zawiedzeni z powodu nieczynnej zabytkowej Karczmy „Austeria”. Na rynku pod ratuszem spotkaliśmy się z Burmistrzem Sławkowa. W Gminie Klucze zobaczyliśmy Pustynię Błędowską, także prezentację medialną w Centrum Pustynnym. Jeszcze tego samego dnia wstąpiliśmy do Chaty Kocjana i do zrewitalizowanych ruin Zamku w Rabsztynie. W niedalekim Rezerwacie „Pazurek” zapoznano nas z budzącą się florą a także z pięknymi skałkami. Na zakończenie sobotniego wieczoru odbyła się „posiada przewodnicka”.
W niedzielę zapoznano nas z pracami budowy trasy podziemnej na olkuskim rynku. Zajrzeliśmy do „Batorówki” gdzie mieści się siedziba Olkuskiego Oddziału PTTK a także Regionalne Muzeum. Po czym zawieziono nas do Bydlina. Na miejscowym cmentarzu złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem poległych Legionistów Piłsudskiego. Zwiedziliśmy też ruiny miejscowego zamku. Z Bydlina pojechaliśmy do Smolenia by wydrapać się na basztę zrewitalizowanych ruin Zamku „Pilcza”. Ostatnim punktem turystycznego poznawania to wizyta w Muzeum Przyrodniczym Zespołu Parków Krajobrazowych woj. Śląskiego.
Uroczyste zakończenie Zlotu nastąpiło po obiedzie w Hotelu „Victoria”. Wszyscy uczestnicy spotkania z rąk Burmistrza Olkusza otrzymali Złotą Odznakę „Miłośnika Ziemi Olkuskiej”, potwierdzoną certyfikatem.
Autor:Józef Loska

 
Dodaj link do:www.digg.comwww.del.icio.uswww.wykop.plwww.dodajdo.com